Wix koduleht – parim veebitööriist või lihtsalt haip?

Jaga
Säutsu
Saada
Sisukord

Kui kingsepp Heinol tuleb üle öö soov enda ettevõttele uus kodulehekülg teha, siis Wix’i eelistamine WordPressile kõlab üsna mõistlikult. Millega tuleb selle tööriista puhul arvestada, räägib meie veebiarendaja Imre.

wix koduleht
Wix veebiehitustöörist

Käesoleva arvustuse eesmärk on anda lugejale objektiivset tagasiside ehk selgitada välja:

  1. Mis asi see Wix üldse on?
  2. Mis on Wix’i plussid ja miinused?
  3. Kas Iisreali päritolu teenusepakkuja on Eesti kontekstis mõistlik valik?

Loe ja otsusta ise!

Wix’i põhiomadused ja faktid

Modernne ja innovaatiline kasutajaliides

Wix on teerajaja drag & drop veebiarendusstiilis. Nende filosoofia on, et veebi tegemine peab olema eelkõige lõbus ja lihtne tegevus.

Tasuta 500+ kujundusmalli ja 250+ pluginat

Võid kindel olla, et kõik kasulikud ja trendikad veebilahendused, mida sa vajad enda klientide parimaks teenidamisek on Wix’is juba välja arendatud.

Palju videoõpetusi ja 24/7 kasutajatugi

Wix on maailma populaarsem veebiehitustööriist. Tänu sellele leidub tohutult palju ametlike kui ka nö koduperenaiste Youtube'i õpetusi.

E-poe tegemise võimalus

Täisautomaatne ja piiranguteta e-poe lahendus, mille käivitamine on minutite küsimus. NB! Eesti Maksekeskusel kahjuks puudub Wix'i integratsioon!

Veebilehti:
+119 milj.
Kuutasu:
al. 4.50€
Prooviperiood:
30 päeva
Minu hinnang:
★★★★★
Play Video
Proovi Wix’i 30 päeva tasuta!

Mis saab 31. päeval? Praktiliselt midagi, sest prooviversioon pole siduv. Muutub vaid see, et pärast prooviaja täitumist pole Sinu Wix koduleht enam avalik!

Kelle jaoks on Wix parim valik?

Pole vahet, kas sa soovid teha e-poodi, ärilehte või lihtsat blogi. Wix on mõelnud kõigi peale ja selleks ei pea omama spetsiifilisi teadmisi veebiarendusest.

Wix on parim valik alustavatele ettevõtjatele, kes pole varem kokku puutunud veebilehe loomisega ning kes soovivad veebi hiljem mugavalt hallata.

Valmiskujunduste ja lisarakenduste abil on kaetud järgmised sektorid:

  • Toitlustus
  • Fotograafia
  • Majutus
  • Üritused
  • Äri
  • Muusika
  • Disain/kunst

Ülal mainitud valdkonnad pole kaugeltki lõplik nimistu. Uuri kõiki Wix’i kujundusi põhjalikumalt Wix’i ametlikult veebilehelt ja saad kinnitust kas ka sinu tegevusvaldkond on kaetud!

Wix koduleht vs. WordPress veeb

Tuletame meelde: WordPress on vabavaraline sisuhaldussüsteem ja kasutavuse järgi platvormide turuliider. Wix on jällegi maailma populaarsem builder ehk veebiehitustööriist, kus klient ei pea juurde muretsema kodulehe majutust ega tasulist kujundust mõne kolmanda teenusepakkuja käest.

Antud tabel ei peegelda kumb on parem, vaid kumb platvorm võiks algajale sobilikum olla!


Lihtsus
Paindlikkus
Turvalisus
Kasutajatugi
SEO faktor
Fun faktor
Taskukohasus
Tulemus🏆

Panime ennast algaja olukorda ja andsime napi võidu Wix veebiehitustööristale! See pole kindlasti eriline üllatus, sest builderid ongi mõeldud inimestele, kes pole kodulehe tegemisega varem kokku puutunud.

Hindamispõhimõtted

LIHTSUS – Arvestame lihtsuse mõõdupuuks üldist kasutajasõbralikkust ja loogilisust. Andsime punkti Wix’ile, sest nende puhul on kodulehe tegemiseks alati üks ja kindel teekond. Samuti saab Wix’i teenust katsetada ilma majutuse ja domeenita.

PAINDLIKKUS – Andsime  paindlikkuse punkti platvormile, millega on võimalik veebilehte kergemini omanäolisemaks teha. Wix paneb meid jäigematesse raamidesse, seega punkt WP’le.

TURVALISUS – Mõtleme siinkohal pahavara rünnakuid ja suutlikkust nendega toime tulla. Punkt Wix’ile, sest kõik nende pluginad ja kujundused on nende enda loodud ja potensiaalseid turvaauke kindlasti vähem.

KLIENDITUGI – Arvestame siinkohal erinevate õpetuste kättesaadavust ja tõhusust. Andsime punkti mõlemale, sest Wixi kasutajatele on loodud ametlik klienditugi ja WP kohta leidub massiliselt erinevaid õpetusi nii Youtubes kui ka tekstiformaadis.

SEO FAKTOR – Võtsime arvesse kui kerge on lehte optimeerida ja mida peab selleks tegema. Andsime punkti mõlemale, sest mõlemad hoolitsevad selle eest, et nende veebilehed oleksid Google silmis heas nimekirjas ja tähtsad SEO seaded silmale nähtavas kohas.

FUN FAKTOR – Üleüldine meeleolu ja emotsioonid. Wixiga töötades läheb töö tõesti ladusamalt. Inimesed armastavad drag & drop veebiarendusstiili. Muidugi ei saa märkimata jätta ka innovaatilist Wix ADI tööriista (robot, mis genereeib ise veebilehe arvestades sinu eelistusi).

TASKUKOHASUS – Punkt sellele kelle toode/teenus on taskukohasem. Siinkohal punkt WP’le, sest WP on alati tasuta ja hilisemad püsikulud (veebimajutus, domeen) pisut väiksemad kui Wix’il.

Wix’i plussid ja miinused

Loomulikult pole Wix ainus drag & drop builder veebiehitustööriistade turul. Nüüd vaatlemegi, mis on Wix’i suurimad plussid ja miinused konkurentide ees.

👍

  1. Wix Artificial Design Intelligence (ADI) – innovaatiline tööriist, millega on kõige lihtsam teha kodulehte. ADI põhimõte on järgmine: lihtsalt kirjeldad oma soove ning tehisintelligent genereerib sinu nägemuse põhjal sulle veebilehe valmis.
  2. Tasuta 500+ kujundust ja 250+ rakendust. Pole vahet, mis tüüpi veebilehte tegema on vaja hakata. Selleks on nö “jupid” olemas, mis ootavad lihtsalt paika seadmist.
  3. Modernne front-end kasutajaliides. Võimalik on kasutada ka väga innovaatilisi veebilahendusi nagu nt video background, parallax scrolling ja animated 3D effect.
  4. Premium konto liikmed saavad tasuta kasutada Wix Logo Maker robottööriista, mis väljastatab logo mugavalt png või svg formaadis.

👎

  1. Puudub livechat tugi. Üks asi on probleemile ise lahendust otsida, hoopis teine tase aga kui saab spetsialistile otse live’is kirjutada.
  2. Lisa emaili konto avamine on tasuline ($5). Pisut kummaline!?
  3. Kui sul on plaan teha rahvusvahelise ambitsioonidega e-poodi, siis eelista parem WordPressi. Wix’i e-poe funktsioon on sobilik tegema väikest e-poodi, kus tooteid on ca 100 mitte rohkem.
  4. Võid avastada sarnase disainiga veebilehti. Wix pole siiski nii paindlik kui seda on nt WordPress.
  5. Puudub eesti keelne kasutajaliides ehk pead oskama inglise keelt!

E-poe kohalduvus Eesti e-teenustega

Kui sa soovid teha e-poe funktsiooniga Wix kodulehte, siis arvestage järgmiste ebamugavustega kohalikul turul:

  1. Sa ei saa kasutada Eesti pankade mugavaid otseteid ehk pangalinke!
  2. Sa ei saa ühildada oma e-poodi Smartposti automatiseeritud transpordivaliku lahendusega (klient peab ise uurima, mis on tema lähima pakiautomaadi kood)!

Põhjus on järgmine: vastupidiselt WordPressile, Wix on suletud sisuhaldussüsteem ehk kolmadad isikud ei saa luua Wix’ile rakendusi iseseisvalt juurde. Selline investeering eeldab läbirääkimisi ja teostakse siis kui on nõudlus on perspektiivikas. Maksekeskuse sõnul +2000 klienti.

Soovitame eesti keelse e-poe loomiseks kasutada hoopis WordPressi platvormi + WooCommerce (e-poe süsteem) pluginat või ehitustööriista nimega Voog!

Loe täpsemalt e-teenuste kohaldumisest Maksekeskuse veebilehelt!

Wix ADI

Wix Artificial Design Intelligence (ADI) ehk nagu nimigi reedab: tehisintellekt, mis suudab disainida. Tegemist on Wix’i lisateenusega, mis peaks hädast välja aitama inimesi, kes oma kodulehte valmimisse soovivad minimaalselt panustada.

Katsesime ka ise ADI teenust ja 13 minutiga saavutasin sellise tulemuse:

Wix ADI-ga loodud veebileht
Wix ADI-ga loodud veebileht

Tehnilised näitajad

  • Wix kodulehe uptime ehk käideldavus oli 2018 aastal: 99,97%. See on super tulemus! See tähendab, et minikatkestuste summaarne koguaeg oli 30 päeva jooksul ca 10 minutit (allikas: hostingfacts.com)
  • Wix kodulehe avanemiskiirus: 447ms. See on samuti väga hea tulemus! (allikas: hostingfacts.com)
  • Wix’i servervid paiknevad Euroopas kui ka USA’s. Seega on alusetu karta, et Eestis on Wix’iga loodud lehed aeglased. Näiteks Rootsis (lähim riik Eestile) avanes Wix koduleht (juuli 2018) keskmiselt kiiremini kui 0,5 sekunditWix website response time per country July-18
  • Aastaid tagasi oli kahtlus, et Google ei pea otsitulemuste algoritmis Wix’iga vamistatud veebilehti võrdluses WP’ga tehniliselt samaväärseks. Loogika peitub selles, et kiiresti tehes kvaliteet kannatab. Siin on vastuväide: “Wix websites work fine in search. Websites are websites for Google.” sõnas Google’s Webmaster Trends ananlüütik, John Mueller (allikas: Google Webmaster Central Help Forum). Reaalsus on see, et Google on hakanud Wix veebiehitustööriista hoopis promoma. Vaata lähemalt siit: https://support.google.com/domains/troubleshooter/6010937
  • Wix’i populaarsus järjest kasvab. August 2018 seisuga on ligi 0,9% kogu internetist on loodud Wix’iga
    Wixi kasutatavuse trend
    Wix’i kasutamine, august 2017 – august 2018, allikas: www.w3techs.com

Kodulehe tegemine Wix’iga

Kodulehe tegemine Wix’iga on lihtne mugav. Muideks tehes veebilehe lõpuni tasuta kontoga saame selle tõepoolest avalikustada ka internetis. Küll aga tuleb seljuhul leppida pisikeste mõõndustega – veebileht kannab Wix’i  reklaame nii domeenis kui jaluses!

Proovi ise järgi!

Samm 1 – konto loomine

Registreerimine wix.com kasutajaks on alati tasuta ning ennast saab autoriseerida läbi Facebooki või Google’i väga mugavalt kõigest ühe klikiga.

Wix.com konto loomine 2
Kodulehe tegemiseks loo Wix’i keskkonda oma konto

Samm 3 – vali meelepärane kujundusmall

Pärast registreerimist tuleb sul valida, millist tüüpi kodulehte sul vaja ehitada on. Nagu ennist sai  mainitud, siis Wix’i arsenalis on üle 500 tasuta kujunduse.

NB! Vahetades kujundust kaotad oma senise sisu!

Wix.com kujunduse valimine
Wix’i puhul saab valida üle 500 erineva kujunduse vahel

Samm 3- alusta tutvumist ehitustööriistaga

Nüüd algabki kodulehe ehitamine reaalselt! Sinu käsutuses on hunnik tööriistu, mis kindlasti tekitavad alguses segadust, aga nagu öeldakse: harjutamine teeb meistriks! Pärast oma sisu lisamist kliki paremal nurgas oleva “Publish” nupu peale ja veebileht ongi internetist leitav!

Wix koduleht wix.com_
Wix’i editor ehk ehitustööriist

Wix’i premium pakettide hinnad

Kui rääkida keskmisest veebilehe majutamiskuludest, siis Wix’i puhul peab arvestama ühes kuus pisut suurema väljaminekuga. See on mõistetav, sest lisaks integreeritud veebimajutusele nad pakuvad meile ka fantastiliselt võimekat ja modernset tarkvara kodulehe loomiseks.

Nt WordPressiga veebilehe tegemine võib väga vabalt isegi kallimaks kujuneda, sest seal on professionaalse tulemuse saavutamiseks vaja soetada tasuline theme ja nii mõnigi tasuline plugin.

Järgnevalt võtame luubi alla Wix’i tasulised paketid.

Wix hinnakiri
Wix’i pakettide hinnakiri

1. CONNECT DOMAIN (kuutasu: 4,50€) – Oled sunnitud näitama Wix’i reklaame oma lehel. Kõige lihtsam pakett. HALB VALIK KUI TEED BUSINESSLEHTE!

2. COMBO (kuutasu: 8,50€) – Isiklikuks tarbeks mõeldud pakett. Reklaamid kaovad. MÕISTLIK VALIK ALGAJALE!????

3. UNLIMITED (kuutasu: 12,50€) – Tehniliselt parema suutlikusega pakett. Mõeldud ettevõtjatele ja freelanceritele. POPULAARSEIM PAKETT!

4. eCOMMERCE (kuutasu 16,50€) – E-poe tegijate pakett. Lisandub toodete lisamise ja kassasüsteemi funktsioon. TURVALINE KODU SINU E-POELE!

5. VIP (kuutasu: 24,50€) – Kõik parimad lahendused koos. Võttes ühendust klienditoega oled prioriteet nr.1. Vip pakett on mõeldud “taltsutama” tõeliselt suurt veebiliiklust. LIIGA KALLIS!

Mõned kodumaised näidised

Otsisin välja ka mõned eestlaste loodud Wix kodulehed

Wix kodulehe näidis
New Rustic
Wix kodulehe näidis
Palusalu aiad

New Rustic on Eesti käsitööbränd, mis valmistab unikaalseid kande- ja seljakotte. Palusalu Aiad tegeleb eraaedade kujundamise ja hooldusega.

Kolmas kodumaine näide on EstinWood, mis tegeleb puidutööstusega.

Välismaa päritolu Wix kodulehti leiad siit.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Wix on pagana võimekas ja nad ei mõtlegi hoogu maha võtta ja miks peakski?! Näib, et 2018 aasta oli nende jaoks lausa murranguline. Kui nii edasi läheb võib ca 5 aasta pärast tegu olla enim kasutatava sisuhaldussüsteemiga üldse!

Seega tee veebilehe loomine enda jaoks nauditavaks ja proovi julgelt maailma populaarseimat builderit, sest see on midagi hoopis muud kui WordPress või meie kodumaine Voog.

Parim on see, et Wix’iga ei kaasne mitte mingeid riske. Sa ei pea ostma põrsast kotis, sest 30 päeva on täiesti piisav saamaks teenusest hea ülevaate. Samuti kehtib 14 päevane raha tagasi garantii.

Edu kõigile isetegijatele!

Proovi Wix’i 30 päeva tasuta!

Mis saab 31. päeval? Praktiliselt midagi, sest prooviversioon pole siduv. Pärast prooviaja täitumist pole lihtsalt Sinu Wix koduleht enam avalik!

Autor
Picture of Kes on autor?
Kes on autor?

Marika on Wixter.ee asutaja, kirgilik veebidisainer ning turundushuviline, kes ammutab inspiratsiooni looduses sportides. Ta on kindlal veendumusel, et kodulehe tegemine on ca 10 a. pärast täiesti elementaarne oskus iga inimese jaoks.

Võta ühendust!

Wixter.ee kasutab küpsiseid. Loe lähemalt