Wix koduleht & veebiehitustööriist

Põhjalik arvustus: plussid & miinused


5 min lugemist

Autor: Imre Saar (veebiarendaja) | Uuendatud: jaanuar, 2019


Builderi ehk veebiehitustööriista eelistamine klassikalisele sisuhaldussüsteemile (nt. WordPress) võib olla kaval ja tark otsus, kuid siiski igal mündil (loe: Wix kodulehel) on alati kaks külge

Käesoleva artikli eesmärk on anda lugejale objektiivset tagasiside ehk selgitada välja, mis on Wix’i plussid ja miinused ja kas otsus teha veebileht Wix’iga on eestlastele ikkagi parim valik!

Wix’i põhiomadused ja faktid


Modernne ja innovaatiline kasutajaliides. Wix on tõeline teerajaja drag & drop veebiarendusstiilis. Nende filosoofia on, et kodulehe tegemine Wixiga peab olema eelkõige lõbus ja lihtne tegevus.

Tasuta 500+ kujundusmalli ja 250+ pluginat. Võid kindel olla, et kõik ägedad ja moodsad veebilahendused mida sa vajad just enda tegevusvaldkonna tarbeks on Wix’is juba välja arendatud.

Palju videoõpetusi ja 24/7 kasutajatugi. Wix on maailma populaarsem veebiehitustööriist. Tänu sellele leidub tohutult palju ametlike kui ka mitteametlike õpetusi.Hinnang:


Veebilehti:
119 milj.


Hind alates:
4,50€/kuus


Prooviversioon:
Tasuta

Kelle jaoks on Wix parim valik?

Wix on parim valik alustavatele ettevõtjatele, kes pole varem kokku puutunud veebilehe loomisega ja soovivad kodulehe algusest lõpuni ise kiirelt valmis teha teha ilma igasuguse peavaluta.

Pole vahet kas sa soovid teha e-poodi, ärilehte või lihtsat blogi. Wix on mõelnud kõigi peale ja selleks ei pea omama spetsiifilisi teadmisi veebiarendusest. Valmiskujunduste ja lisarakenduste abil on kaetud näiteks järgmised sektorid:

 • Toitlustus
 • Fotograafia
 • Majutus
 • Üritused
 • Äri
 • Muusika
 • Disain/kunst

Ülal mainitud valdkonnad pole kaugeltki lõplik nimistu. Uuri kõiki Wix’i kujundusi põhjalikumalt Wix’i ametlikult veebilehelt ja saad selgeks millega on kõige lihtsam teha kodulehte.

Wix koduleht vs. WordPress veeb

WordPress on klassikaline sisuhaldussüsteem ja statistika järgi platvormide kunn. Wix jällegi maailma populaarsem builder ehk veebiehitustööriist. Selgitame välja kas lihtsam on kodulehe tegemine WordPressiga või Wix’iga.

Antud hinnang ei peegelda kumb on parem vaid kumb on algajale sobilikum!

Lihtsus
Paindlikkus
Turvalisus
Kasutajatugi

Rakendused
Hooldamine
SEO faktor

Fun faktor
Hinnastamine
Tulemus

Panime ennast algaja olukorda ja andsime napi võidu Wix veebiehitustööristale mis pole kindlasti eriline üllatus.

LIHTSUS – Arvestame lihtsuse mõõdupuuks üldist kasutajasõbralikkust ja loogilisust. Andsime punkti Wix’ile, sest nende puhul on kodulehe tegemiseks alati üks ja kindel teekond. Samuti saab Wix’i teenust katsetada ilma majutuse ja domeenita.

PAINDLIKKUS – Andsime  paindlikkuse punkti platvormile millega on veebilehte võimalik kergemini omanäolisemaks teha. Wix paneb meid teatud raamidesse, seega punkt WP’le.

TURVALISUS – Mõtleme siinkohal pahavara rünnakuid ja suutlikkust nendega toime tulla. Punkt Wix’ile, sest kõik nende pluginad ja kujundused on nende enda loodud ja potensiaalseid turvaauke kindlasti vähem.

KLIENDITUGI – Arvestame siinkohal erinevate õpetuste kättesaadavust ja tõhusust. Andsime punkti mõlemale, sest Wixi kasutajatele on loodud ametlik klienditugi ja WP kohta leidub massiliselt erinevaid õpetusi nii Youtubes kui ka tekstiformaadis.

RAKENDUSED – Arvukus ja kasutegur. WP 50000+ pluginat on võimas number ja Wix siinkohal vastu ei saa. Wix’i poolelt võib esile tuua tõika, et kõik rakendused on nende endi arendajate loodud ja mistahes errorid seega välistatud.

HOOLDAMINE – Siinkohal mõtleme uuenduste regulaarsust ja nendega kaasaskäivaid ohte. Punkt Wix’ile, sest Wix koduleht uuendab ennast automaatselt. Aastaid uuendamata WP veeb on nagu viitsütikuga pomm, mis igakell võib lõplikult katki minna. Põhjus peitub eelmises punktis.

SEO FAKTOR – Võtsime arvesse kui kerge on lehte optimeerida ja mis peab selleks tegema. Andsime punkti mõlemale, sest mõlemad hoolitsevad selle eest, et nende veebilehed oleksid Googles heas nimekirjas ja tähtsad seaded silmale nähtavas kohas ning optimeerimist oleks lihtne teostada.

FUN FAKTOR – Üleüldine meeleolu ja emotsioonid. Wixiga töötades läheb töö tõesti ladusamalt. Inimesed armastavad “drag & drop” veebiarendusstiili. Muidugi ei saa märkimata jätta ka innovaatilist Wix ADI tööriista (robot mis genereeib ise veebilehe arvestades sinu eelistusi).

HINNASTAMINE – Punkt sellele kelle toode/teenus on taskukohasem. Siinkohal punkt WP’le, sest WP on alati tasuta ja hilisemad püsikulud (veebimajutus, domeen) pisut väiksemad kui Wix’il. Siinkohal ei arvestanud WP premium pluginaid ja kujundusmalli mis on valikulised, kuid kruvivad kiirelt hinna üles.

Wix’i plussid ja miinused

Loomulikult pole Wix ainus drag & drop all-round builder veebiehitustööriistade turul, kuid seda peetakse mingil põhjusel parimaks. Nüüd vaatlemegi mis on Wix’i suurimad plussid ja miinused konkurentide ees ja kodulehe tegemisel üldiselt.

 • Wix Artificial Design Intelligence (ADI) – innovaatiline tööriist millega on kõige lihtsam teha kodulehte. Lihtsalt kirjeldad oma soove ning tehisintelligent genereerib sinu nägemuse põhjal sulle veebilehe kõigest paari sekundiga.
 • Tasuta 500+ kujundust ja 250+ rakendust. Pole vahet mis tüüpi kodulehte tegema on vaja hakata. Selleks on nö. “jupid” olemas, mis ootavad lihtsalt paika seadmist.
 • Modernne front-end kasutajaliides. Võimalik on kasutada ka väga innovaatilisi veebilahendusi nagu nt. video background, parallax scrolling ja animated 3D effect.
 • Premium konto liikmed saavad tasuta kasutada Wix Logo Maker robottööriista, mis väljastatab logo mugavalt .png /.svg formaadis.

 • Puudub livechat tugi. Üks asi on probleemile ise lahendust otsida, hoopis teine tase aga kui saab spetsialistile otse live’is kirjutada.
 • Lisa emaili konto avamine on tasuline ($5). Pisut kummaline!?
 • Kui sul on plaan teha rahvusvahelise ambitsioonidega e-poodi, siis eelista parem WordPressi. Wixi e-poe funktsioon on sobilik tegema väikest e-poodi, kus tooteid on ca 50. mitte rohkem.
 • Võid avastada sarnase disainiga veebilehti. Wix pole siiski nii paindlik kui seda on nt. WordPress.
 • Puudub eesti keelne kasutajaliides. Pead oskama inglise keelt!

E-poe kohalduvus Eesti e-teenustega

Kui sa soovid teha e-poe funktsiooniga Wix kodulehte, siis arvestage järgmiste ebamugavustega kohalikul turul:

 1. Sa ei saa kasutada kohalike pankade mugavaid otseteid ehk pangalinke!
 2. Sa ei saa ühildada oma e-poodi Smartposti automatiseeritud transpordivaliku lahendusega (klient peab ise uurima, mis on tema lähima pakiautomaadi kood)!

Põhjus on järgmine: vastupidiselt WordPressile Wix on suletud sisuhaldussüsteem ehk kolmadad isikud ei saa luua Wix’ile rakendusi iseseisvalt juurde. Selline investeering eeldab läbirääkimisi ja tehakse siis, kui on täis teatud arv Eesti kasutajaid (ca. +2000).

Soovitame eesti keelse e-poe loomiseks kasutada hoopis WordPressi platvormi + WooCommerce (e-poe süsteem) pluginat!

Loe täpsemalt  e-teenuste kohaldumisest Maksekeskuse veebilehelt!

Wix ADI

Wix Artificial Design Intelligence (ADI) ehk nagu nimigi reedab: tehisintellekt mis suudab disainida. Tegemist on Wix’i lisateenusega, mis peaks hädast välja aitama inimesi, kes oma kodulehte valmimisse soovivad minimaalselt panustada.

Katsesime ka ise ADI teenust ja 13 minutiga saavutasin sellise tulemuse:

Wix ADI-ga loodud veebileht

Selle näidisveebilehe sünnist ja ADI’st lähemalt artiklis: kodulehe valmistamine robotiga.

Tehnilised näitajad

 • Wix kodulehe uptime 2018 aastal: 99,97%. See on super tulemus! See tähendab, et minikatkestuste summaarne koguaeg oli 30 päeva jooksul ca. 10 minutit (allikas: hostingfacts.com)
 • Wix kodulehe avanemiskiirus: 447ms. See on samuti väga hea tulemus! (allikas: hostingfacts.com)
 • Wix’i servervid paiknevad Euroopas kui ka USA’s. Seega on alusetu karta, et Eestis on Wix’iga loodud lehed aeglased. Näiteks Rootsis (lähim riik Eestile) avanes Wix koduleht (juuli 2018) keskmiselt kiiremini kui 0,5 sekundit Wix website response time per country July 18'(allikas: www.pingdom.com)
 • Aastaid tagasi oli kahtlus, et Google ei pea otsitulemuste algoritmis Wix’iga vamistatud veebilehti võrdluses WP’ga tehniliselt samaväärseks. Ehk tegu oleks justkui “rämpstoiduga”, sest Wix on kiire viis tegemaks kodulehte. Loogika peitub selles, et kiiresti tehes kvaliteet kannatab. Siin on vastuväide: “Wix websites work fine in search. Websites are websites for Google.” sõnas Google’s Webmaster Trends ananlüütik, John Mueller (allikas: Google Webmaster Central Help Forum). Reaalsus on see, et Google on hakanud Wix veebiehitustööriista hoopis promoma. Vaata lähemalt siit: https://support.google.com/domains/troubleshooter/6010937
 • Wix’i populaarsus järjest kasvab. August 2018 seisuga on ligi 0,9% kogu internetist on loodud Wix’iga. usage of wix 2018(Wix’i kasutamine, august 2017 – august 2018, allikas: www.w3techs.com)

Kodulehe tegemine Wixiga

Kodulehe tegemine Wix’iga on lihtne mugav ja isegi täiesti tasuta. Tehes veebilehe lõpuni free kontoga saame selle tõepoolest avalikustada ka internetis. Küll aga peame leppima pisikeste mõõndustega – veebileht kannab Wix’i reklaame domeenis kui ka lehel! Seega tasuta lõunaid pole endiselt kahjuks olemas.

Kui aga suhtuda veebilehesse kui investeering tulevikku pole ca. 10€ kuus (Wix’i premium pakett) midagi märkimisväärset, sest turunduslikult ja tehniliselt hästi tehtud businessleht hakkab tootma tulu nö. passiivselt ja tulud hakkavad ületama kulusi.

 • Wix.com konto loomine

Registreerimine wix.com kasutajaks on alati tasuta ja ennast saab autoriseerida läbi Facebooki või Googli väga mugavalt kõigest ühe klikiga.

Wix.com konto loomine2

 • Tegevusvaldkonna ja kujunduse valimine

Pärast registreerimist tuleb sul valida, millist tüüpi kodulehte sul vaja ehitada on. Nagu ennist juba sai mainitud siis Wix’i arsenalis on üle 500 tasuta kujunduse.

NB! Vahetades kujundust pooleli oleva veebi ajal kaotad oma senise sisu!

Wix.com kujunduse valimine

 • Wix editori kasutamine

Algab kodulehe ehitamine reaalselt. Sinu käsutuses on hunnik tööriistu, mis kindlasti tekitab alguses segadust, aga nagu öeldakse harjutamine teeb meistriks! Pärast oma sisu lisamist tuleb vajutada paremal ülesse “Publish” nupu peale ja veebileht ongi internetist leitav.

Wix’i premium pakettide hinnad

Kui rääkida keskmisest veebilehe majutamiskuludest siis Wix’i puhul peab arvestama ühes kuus pisut suurema väljaminekuga. See on mõistetav, sest lisaks integreeritud veebimajutusele nad pakuvad meile ka fantastiliselt võimekat ja modernset tarkvara kodulehe loomiseks.

Nt. kodulehe tegemine WordPressiga võib isegi kallimaks kujuneda, sest seal on profesionaalse tulemuse saavutamiseks vaja soetada premium theme ja mõningad pluginad.

Järgnevalt võtame luubi alla Wix’i tasulised paketid.

1. CONNECT DOMAIN (kuutasu: 4,50€) – Oled sunnitud näitama Wix’i reklaame oma lehel. Kõige lihtsam pakett. HALB VALIK KUI TEED BUSINESSLEHTE!

2. COMBO (kuutasu: 8,50€) – Isiklikuks tarbeks mõeldud pakett. Reklaamid kaovad. MÕISTLIK VALIK ALGAJALE!

3. UNLIMITED (kuutasu: 12,50€) – Tehniliselt parema suutlikusega pakett. Mõeldud ettevõtjatele ja freelanceritele. POPULAARSEIM PAKETT!

4. eCOMMERCE (kuutasu 16,50€) – E-poe tegijate pakett. Lisandub toodete lisamise ja kassasüsteemi funktsioon. TURVALINE KODU SINU E-POELE!

5. VIP (kuutasu: 24,50€) – Kõik parimad lahendused koos. Võttes ühendust klienditoega oled prioriteet nr.1. Vip pakett on mõeldud “taltsutama” tõeliselt suurt veebiliiklust. LIIGA KALLIS!

Wix kodulehe näidised

Otsisime välja ka mõned kodumaised näited milline näeb välja Wix koduleht.

 • Wix koduleht - näidis
 • Wix koduleht - näidis

New Rustic on Eesti käsitööbränd, mis valmistab unikaalseid kande- ja seljakotte. Palusalu Aiad tegeleb eraaedade kujundamise ja hooldusega.

Kolmas kodumaine näide on EstinWood, mis tegeleb puidutööstusega.

Välismaa päritolu Wix kodulehti leiad siit.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks võib kindlalt väita, et Wix koduleht ei ole veebinduse “rämpstoit”. Nagu ennist oli juttu, siis selle eelarvamuse kummutas Google’s Webmaster Trends ananlüütik, John Mueller ise. Wix areneb iga aastaga (alates 2018. aastast eriti võimsalt) edasi ja aina rohkem inimesi otsustavad veebilehe teha Wix’iga.

Seega tee veebilehe loomine enda jaoks nauditavaks ja proovi julgelt maailma populaarseimat builderit, sest see on täiesti teistmoodi kui kuulus WordPress. Wixi puhul ei kaasne mitte mingeid riske. Maksma peab alles kõige lõpus, kui veeb on valmis ja soovite personaalset domeeninime. Samuti kehtib 14 päevane raha tagasi garantii!

Kui kodulehe tegemine Wixiga läheb käima, siis kindlasti soovitan lugeda ka järgnevaid artikleid:

1. 7 nippi mis tõstavad ettevõtte kodulehe tulemusi
2. 33 elementi mida omavad kõik head kodulehed

Selle arvustuse koostas:
Avatar

Imre Saar

Imre on kirgilik veebidisainer ja turundushuviline, kes ammutab inspiratsiooni looduses sportides. Ta on kindlal veendumusel, et kodulehe tegemine on 10 a. pärast täiesti elementaarne oskus iga inimese jaoks. Küsimuste korral kirjuta mulle!

Jagage seda Wixi arvustust!


Usun ja loodan, et Sa said piisavalt hea ülevaate mida kujutab endast Wix koduleht ja veebiehitustööriist ise. Kui see lugemine oli sinu jaoks inspireeriv, siis palun levita seda! See motiveerib meid hoidma sisu alati kõige värskemana.

Tänud ette!